Ballantine’s 7 yo Bourbon Finish – jak rozumieć tę nazwę?

Pojawienie się na rynku whisky Ballantine’s 7 yo Bourbon Finish bez wątpienia było zaskoczeniem dla wszystkich miłośników whisky. Nikt nie spodziewał się nowej edycji, a ta nagle pojawiła się na półkach Żabek i FreshMarketów. Zaskoczeniem jest także fakt, że whisky deklaruje „bourbon finish” co wydaje się być finiszem zaskakującym. Postanowiłem zbadać sprawę 😀

Ballantine’s 7 yo bourbon finish

Czytelnicy bloga MilerPije doskonale znają markę blended Scotch whisky Ballantine’s ponieważ omawialiśmy ją już wielokrotnie. Dzisiaj mam jednak dla Was ciekawostkę w postaci degustacji whisky Ballantine’s 7 yo Bourbon Finish. Opublikowałem wczoraj tę fotkę
Ballantine's 7 yo Bourbon finish

Jak widzicie, wzbudziło ono w mediach społecznościowych spore zainteresowanie.

I wtedy Maciej z Kliki Dzika zadał jedno bardzo ważne pytanie –>

I to pytanie jest bardzo, ale to bardzo interesujące. Większość miłośników whisky wie, że znaczna większość beczek, w których leżakuje whisky to beczki po bourbonie. Czy zatem finisz w beczkach po bourbonie oznacza, że whisky ta wcześniej leżakowała w innych beczkach, np. po sherry, maladze, marsali, tokaju albo koniaku?

Niestety nie ma na ten temat żadnej oficjalnej informacji, ALE według mnie niezupełnie. Na etykiecie tej whisky widać doskonale informację o tym, że Ballantine’s 7 yo leżakował w beczkach typu bourbon barrels.

Ballantines Bourbon finish

Jak rozumieć etykietę Ballatnine’s 7 yo Bourbon Finish?

Według mnie informacja na etykiecie oznacza, że whisky ta leżakowała w beczkach typu ASB, czyli American Standard Barrel, których pojemność wynosi około 200 litrów. Opowiadałem już o tym w materiale ze Speyside Cooperage, czyli największego zakładu bednarskiego w Szkocji, że beczki importowane z USA do Szkocji są rozkładane na pojedyncze klepki, a następnie składane jako „casks”, czyli beczki o pojemności około 250-260 litrów. Trzeba też dodać, że beczki po sherry również mogłyby być użyte do leżakowania i wtedy mielibyśmy do czynienia z taką formułą:

Ballantine’s Bourbon Finish = leżakowanie w beczkach po sherry + finiszowanie w beczkach po bourbonie

Z tym że beczki po sherry są bardzo kosztowne więc gdyby tak było raczej znalazłoby się to na etykiecie.  W tej sytuacji wydaje mi się, że producent próbuje nam powiedzieć, że nawet jeśli ta whisky leżakowała w beczkach typu casks po bourbonie (które nie muszą być first fill więc wcześniej mogła być już w nich whisky szkocka), to była jeszcze finiszowana w beczkach „barrels” (ASB) po bourbonie. Czyli:

Ballantine’s Bourbon Finish = leżakowanie w beczkach po bourbonie typu cask i finiszowanie w beczkach po bourbonie typu barrels

… i zupełnie szczerze przyznam, że takiego czegoś jeszcze nigdy nie widziałem. Typ beczki typem beczki, ale finiszowanie polega na nadaniu nowego smaku. Czy można finiszować whisky leżakowaną w drewnie po bourbonie (w całości lub częściowo) … drewnem po bourbonie?

Z zapartym tchem czekam na więcej informacji handlowych o tej whisky, które być może rzucą na sprawę więcej światła. Jeśli tak będzie, z pewnością rozwinę ten tekst żeby sprawa była zupełnie jasna 😀

Jak smakuje Ballantine’s 7 yo?

Po analizie etykiety czas na degustację 😀 W poniższym wideo możecie posłuchać jak smakował mi Ballantine’s 7 yo Bourbon Finish. Na zdrowie!

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"