Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Vieil Armagnac Dupeyron V.S.

Rzadko pijam armaniak. Lubię go bardzo, ale zwykle tak się składa, że zwykle skupiam się na degustowaniu whisky albo robieniu wódki. Dzisiaj postanowiłem jednak spotkać się z armaniakiem dość popularnym w strefach bezcłowych. Mowa o Armagnac Dupeyron, który dzisiaj przeanalizujemy w wersji VS.

Armagnac Dupeyron – co to za trunek?

Armagnac Dupeyron pochodzi z gaskońskiego miasta Condom leżącego w południowo-zachodniej Francji. Trzeba podkreślić, że na salonach klasyką armaniaków są wersje rocznikowe (vintage). Butelka z mojego barku nosi etykietę V.S. Oznacza to, że trunek ten spędził w beczce przynajmniej 2 lata. Innymi słowy, jest to wersja dla śmiertelników, której cena porównywalna jest z podstawowymi wersjami powszechnie dostępnych koniaków. Armaniaki słyną z niezwykle złożonego smaku. Zobaczymy jak będzie w tym przypadku.

Jak pić armaniak?

Według mnie armaniak jest kategorią trunków, które jest niesprawiedliwie zapomniana. Warto poświęcić chwilę, aby dowieidzieć się więcej o tym pięknym trunku z Gaskonii. Ja postanowiłem właśnie tak uczynić i odwiedziłem południowo-zachodnią Francję po to, aby poznać tajemnice armaniaku. Miałem szczęście! Udało mi się spotkać z właścicielami destylarni Chateau de Laubade, którzy zgodzili się opowiedzieć mi o podstawach degustowania i podawania armaniaku, a także etykiecie jego picia. Rozmawiamy o cygarach, bardzo starych rocznikach armaniaku, a także o koktajlach na bazie tej sławnej francuskiej brandy.

Jak smakuje Armagnac Dupeyron VS

W porządku, zastanówmy się teraz jak smakuje bohater tego wpisu, czyli armaniak Dupeyron VS! Armaniak ten ma okazałą butelkę, która bez wątpienia zwraca uwagę etykietą z przepięknym lakiem z odciśniętym ornamentem. Warto dodać, że jest to butelka o kształcie dość charakterystycznym dla armaniaków.

Armagnac Dupeyron

Typ alkoholu: armaniak
Wiek: V.S. – to skrót od angielskiego „very special” co oznacza leżakowanie przez przynajmniej 2 lata
Kolor: ciemnobursztynowy
Nos: roślinny, kwiatowy, floralny, karmelowy, gruszka, skórzastość, odrobina ziemistości
Język: oleisty, słodki, roślinny, deserowy, dobrze zawoalowany alkohol, łatwy do wypicia
Finisz: oleisty i słodki z przyjemnie przemijającą pieprznością, rozgrzewający o trwającej gorzkiej czekoladzie
ABV: 40%

 

 

 Kieliszki do degustacji whiskyNowy rozlew wódki Miler Spirits

2 Responses to Vieil Armagnac Dupeyron V.S.

 1. Anonymous pisze:

  Bardzo lubię Armagnac. Ja jednak piję tylko Darroze, bo w sumie nie wiem, gdzie mógłbym kupić inny równie dobry 🙂 Uważam, że najlepszy stosunek jakości do ceny ma ten 20letni. Przygodę z tym alkoholem można jednak zacząć śmiało od 8letniego, który jest dziarski i ciekawy.
  Armagnac to dla mnie jeden z ostatnich "prawdziwych" trunków.
  Pozdrawiam,
  Michał

  Pozdrawiam,
  Michał

 2. Tomasz Miler pisze:

  Zgadzam się, że armaniak jest cały czas nieodkryty, a przez to pociągający i nieskażony komercyjnością. Jest wiele wspaniałych whisky i koniaków, ale żeby do nich dotrzeć trzeba nauczyć się rozróżniać nowoczesną produkcję nastawioną na ilość oraz tradycyjną produkcję celującą w jakość.
  BTW
  Mimo wszystko zachęcam do eksperymentowania. Cała zabawa polega na szukaniu nowych smaków!

« »
Scroll to top