Polacy lubią Czechów. Możemy porozmawiać łamaną polszczyzną, pojechać do Pragi, albo pojechać na narty do Szpindlerowego. Jednak mam wrażenie, że naszą przyjaźń tak naprawdę napędza czeskie piwo i Becherovka 🙂 Becherovka ma historię, ma tajemnice, ma grono odbiorców – innymi słowy to wspaniały materiał na alkoholową bombę marketingową. Przyjrzyjmy się jej z bliska!
Becherovka – czym jest?
Co to właściwie jest? Becherovka, która wcześniej nazywała się Karlsbader Becherbitter, to mainstreamowy likier ziołowy. Należy do najpopularniejszych likierów pochodzących z Europy Wschodniej. Butelka Becherovki posiada nietypowy płaski kształt.
Co wchodzi w jej skład? Becherovka powstaje z ponad 30 ziół, cukru i spirytusu. Nadaje to jej wyjątkowy smak. Podobno dokładną recepturę znają tylko 2 osoby w firmie. Zioła, które zawiera, są macerowane spirytusem, który później odstawia się, aby dojrzał. Następnie Becherovka jest filtrowana, aby usunąć z niej wszystkie zmętnienia i ciała stałe, które skutecznie odstraszają klientów, a potem butelkowana.
Jak pić ten trunek?
Z czym pić ten alkohol? Likier ten nie jest bitterem, ale postanowiłem uwzględnić go w przeglądzie digestivów ponieważ wiele osób chętnie pije Becherovkę po posiłku. Zwykle pije się ją po prostu schłodzoną, ale równie popularne są drinki z Becherovką z:
- z toniciem
- sokiem pomarańczowym
- sokiem z czarnej porzeczki, z którym Becherovka tworzy przyjemną w smaku i nieabsorbującą kompozycję
Becherovka – historia marki
Becherovka powstała na początku XIX w., a historia likieru była dość typowa dla marek alkoholu z tamtego okresu:
Josef Becher miał sklep, w którym handlował towarami kolonialnymi. Interesował go także alkohol i po jakimś czasie eksperymentów stworzył Becherovkę. Potem interes przejął jego syn, który rozwinął firmę i wsławił Becherovkę na całym świecie.
Prościzna prawda? 🙂
Jak smakuje Becherovka?
Typ alkoholu: likier
Wiek: bez informacji o wieku
Oko:
otwierając –> zielona, spłaszczona butelka z dodatkowymi ornamentami i żółto granatową etykietą. Stoi na granicy butelki z kredensu babci i butelki z barowej półki. Jej wersję po dyskotekowym liftingu zobaczycie we wpisie o Becherovce Lemond.
po nalaniu –> słomkową, przypomina olej roślinny
Nos: prosty, słodki, korzenny, piernikowo-ziołowy. Jednowymiarowy i niezłożony zapach, który bez wątpienia jest przyjemny. Populizm! 🙂
Język: Oleista, delikatna, piernikowo-korzenna, na końcu lekko gorzka i pieprzna. Rozgrzewająca. Musiałem pić ją drugi raz po kilku godzinach. Po serii bitterów, smakowała jak sok z pierników 🙂
ABV: 38%
Kraj: Czechy
Cena: ok. 70 PLN
Warto dodać, że likier ma także odmianę cytrynową. Przeczytajcie też o Becherovce Lemon.
Podsumowanie
Becherovka to bardzo szanowany likier z Czech o przystęnej cenie. Stanowi mieszankę kilkudziesięciu ziół i przypraw, do nadaje jej bezsprzecznie wyjątkowy smak. Trunek ten doskonale smakuje schłodzony, jak i z dodatkami w postaci na przykład soków. Posiada przystępną cenę i estetycznie zaprojektowaną butelkę, zasługującą na szczególną uwagę. Całości dopełnia przystępna cena, adekwatna do jakości alkoholu.
nie zapiekany, tylko smażony syr!
Uwielbiam tą butelkę
Ok. Przeczekamy ten „fascynujący” przegląd bitterów/likierów, bo zaraz po nim czeka nas obiecana Irish Whiskey 😉
[…] Nie było żadnego klucza więc każdy z nich był inny. Mieliśmy „sok z pierników” czyli Becherovkę, „słodki bitter” czyli Jägermeister, a także wariacje na temat bitterów czyli Becherovka […]