Unicum – jak smakuje sławny węgierski bitter?

Unicum to sławny na całym świecie bitter, który jest typowym smakiem nabytym. Jest tak gorzki, że można go tylko kochać albo nienawidzieć. Zobacz ciekawostki!

Historia marki

Rodzina Zwack stworzyła Unicum dla Józefa II Habsburga. Bitter zawiera 40 różnych ziół i leżakuje w dębowych beczkach. Za czasów Józefa II najsławniejszym producentem płytowym w Wiedniu był Mozart. Skoro Król miał taki gust do muzyki z alkoholami też powinno być nieźle 🙂

Z trunkiem tym wiążą się 2 ciekawostki:

1. W erze komunizmu na Węgrzech Unicum produkowano w sposób odbiegający od tradycyjnej receptury, która była władzom nieznana. Obecnie zakład powrócił w ręce rodziny Zwack i w użyciu jest oryginalna receptura.

2. Unicum jest bardzo popularny w USA, gdzie sprzedawany jest pod nazwą Zwack. Każdy kto zna znaczenie słowa 'cum’ w języku angielskim natychmiast zrozumie dlaczego. Jako ciekawostkę marketingową warto przypomnieć, że nie jest to nowy problem co doskonale wiedzą Polacy oświetlający swoje mieszkania żarówkami OSRAM lub Francuzi, którzy kupili sobie Toyotę MRII.

Jak smakuje Unicum?

Unicum

Typ alkoholu: 
Wiek:
Oko: 

otwierając –> to jest klasyk! Ciemnozielona butelka likieru Unicum z charakterystycznym krzyżem jest najsławniejszą butelką bitteru na świecie. To tylko kula z szyjką, ale przecież 'more is less’! Pomimo, że ma kształt kolby laboratoryjnej kojarzy mi się bardziej z magią niż chemią. Pewnie jakiś Dumbledore albo inny Gandalf wyciągnął ją przed chwilą spod płaszcza. Choć przy mojej intensywności picia innych alkoholi wypicie dużego bitteru Unicum zajmie mi pewnie 10 lat, nie mogłem nie kupić sobie tej butelki. Każdy ma jakąś słabość. Prawda?
po nalaniu –>  bardzo ciemny bursztyn
Nos:
 apteczny, ziołowy, ostry
Język: oleisty, bardzo gorzki, z silną falą ciepła, która sprawia wrażenie wyższej zawartości alkoholu niż 40%. Mocno rozgrzewający. Założę się, że większość osób „z ulicy” skrzywi się po łyku i popuka się w głowę widząc jak ktoś pije Unicum, ale jeśli szukacie bitteru-bitteru, to jest to!
ABV: 40 %
Cena: ok. 100 PLN

zp8497586rq

 

 

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

4 Responses to Unicum – jak smakuje sławny węgierski bitter?

  1. […] smakowa Typ alkoholu:  Wiek: Oko:  otwierając –> butelka zbliżona do klasycznego Unicum. po nalaniu –>  bardzo ciemny bursztyn Nos: niezbyt lotny, łagodny, słodki, śliwka (bez […]

  2. Czajkus pisze:

    Co by tu napisać – firma Zwack to bardzo zacna firma, na przełomie wieków XIX i XX miała ogromny asortyment, robili tak z 200 różnych alkoholi, dla porównania ze 2, 3 razy więcej niż Baczewski. Mieli także bardzo ładne kształty buteleczek i etykietek. Jako fan marki mam nawet setkę Unicum sprzed wojny oraz miniaturkę unicum z Włoch – gdzie rodzina za komuny produkowała na oryginalnej recepturze. Samo unicum jak inne bittery są dla Polaków niepijalne.

  3. […] gorzki, orzeźwiający, lżejszy niż inni koledzy o porównywalnej gorzkości jak np. Unicum. Jestem na […]

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"