Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Alkohol wieczoru #309: BenRiach 1999 15 yo beczka 8687

Destylarnia BenRiach, podobnie jak GlenDronach, słynie z olbrzymiej liczby wypustów. Niewiele destylarni ma ich aż tyle, przez co niewiele z nich można poznać aż tak dogłębnie. Tym raze sportkanie z piętnastoletnią BenRiach leżakowaną w beczce po Oloroso Sherry. BenRiach 1999

Ależ ten nasz język nie przystający do świata whisky… Najłatwiej byłoby powiedzieć, że to „wypust OB BenRiacha z dwunastego bacza kasków”… to jednak zrozumieją tylko miłośnicy whisky, tacy jak członkowie forum BestOfWhisky.pl więc lepiej napisać, że jest to jedna z edycji zaoferowanych miłośnikom whisky w ramach 12 serii whisky butelkowanych w mocy beczki z pojedynczych beczek 🙂 To z kolei brzmi jak język marketingu 😉

Nie wiadomo ile jeszcze takich edycji whisky BenRiach zobaczymy ponieważ, tak jak pisałem tutaj, destylarnie BenRiach, GlenDronach i Glenglassaugh w kwietniu tego roku zostały sprzedane koncernowi Brown Forman i nie wiadomo w jaki sposób koncern pokieruje ich przyszłością. Dzisiejsza edycja była leżakowana w beczkach po bourbonie, a następnie finiszowana w beczkach po Oloroso Sherry.

BenRiach

 

BenRiach 1999, 15yo

Oko – bursztynowa

Nos – 22 – średniolotna, słodka, bardzo owocowa, mirabelki, śliwki, kompot, wanilia i odrobina czekolady. Bardzo przyjemny aromat, który miałby szansę na jeszcze lepszą ocenę gdyby był bardziej intensywny.

Język – 22 – oleista i słodka

Finisz – 21 – słodki czekoladowy i bardzo przyjemny. Szybko narasta w silną pieprzność, która miesza się z nutami czekoladowymi i pozostawia po sobie wrażenie dużej mocy alkoholu. Na końcu pieprzność gaśnie i pozostaje przyjemny smak czekolady i uczucie rozgrzania.

Balans – 21

Total – 86/100

ABV – 56,1%

Beczka – 8687

 Kieliszki do degustacji whiskyNowy rozlew wódki Miler Spirits

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top