Royal Brackla 10yo by Douglas Laing 1998-2009

Royal Brackla często też bez przydomka „royal”, to stosunkowo rzadko spotykana whisky. Mimo to, destylarnia ma ponad dwustuletnią tradycję w produkcji destylatów ze słodu jęczmiennego. Obecnie gorzelnia należy do firmy John Dewar & Sons, która to z kolei należy do Bacardi. Choćby z tej przyczyny warto ją znać, bo jak łatwo się domyślić, stanowi jeden z komponentów sławnego blendu Dewar’s ( z resztą podobnie jak whisky Aultmore).

Royal Brackla

O destylarni

Brackla, której dzisiaj spróbuję pochodzi z niezależnego bottlingu. Wypust ten zabutelkowała firma Douglas & Laing w roku 2008 z okazji Wild West Whisky Fest w Belgii. Royal Brackla to destylarnia, która swoją sławę zawdzięcza dwóm wydarzeniom:

1. W 1835 roku król Wilhelm IV Hanowerski nadał destylarni tytuł dostawcy dworskiego. Oznaczało to, że właśnie whisky z destylarni Brackla stała się oficjalnym napitkiem na dworze. Nikogo pewnie nie zaskoczy, że to właśnie wtedy destylarnia otrzymała przydomek „Royal”, który dzisiaj używany jest opcjonalnie.

2. W 1860, szkockie prawo uległo zmianie i zalegalizowano mieszanie whisky słodowej z whisky zbożowymi, aby stworzyć blend. Warto wiedzieć, że Royal Brackla była pierwszą destylarnią, której whisky została wykorzystana do produkcji whisky mieszanej (ang. blended whisky).

Jak smakuje Royal Brackla?

Oko – złota

Nos – 21 – lotna, słodka, ciastka maślane, ciasto drożdżowe. Niezbtyt złożona, ale przyjemnie deserowa.

Język – 21 – oleista  i słodka

Finisz – 20 – słodka, kryjąca język, czekoladowa whisky o potężnym, ale dość alkoholowym finiszu. Prosta whisky w mocy beczki, która nie oferuje złożoności, ale ma przyjemny balans i nie jest trudno ją wypić. Raczej Daily Dram niż ambrozja.

Balans – 20

Total – 82/100

ABV – 56,8%

Royal Brackla

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"