Dalwhinnie to rzadka whisky. Butelkowana zaledwie w kilku wersjach i nieczęsto udostępniana przez niezależnych dystrybutorów. Bez wątpienia najpopularniejszą wersją tej whisky jest Dalwhinnie 15 yo, z którą dzisiaj się zmierzę.
Wygląd butelki whisky Dalwhinnie 15yo
Dalwhinnie 15 yo przypada mi do gustu z uwagi na swoją tradycyjną butelkę. Jest niska, pękata i ma kremową etykietę, która przywodzi na myśl raczej stare czasy niż nowoczesne wzornictwo.
Historia destylarni Dalwhinnie
Destylarnia powstałą w 1897 roku i nazywała się wtedy Strathspey. Zakład zlokalizowany jest w „Western Highlands”. Pierwsi właściciele destylarni szybko popadli w kłopoty finansowe i sprzedali destylarnię. Kolejni właściciele zmienimi nazwę na Dalwhinnie co oznacza „punkt spotkań”. Właścicielom nie szło dużo lepiej i w 1905 Dalwhinnie została znowu sprzedana za sumę 1250 GBP. Kupcem była amerykańska firma Cook & Bernheimer stając się jednocześnie pierwszym zagranicznym właścicielami szkockiej destylarni whisky. Po 12 latach Dalwhinnie trafiła w ręce szkockich blenderów – Macdonald Greenless, którzy w 1926 roku połączyli się z firmą DCL stanowiącą dzisiaj część DIAGEO.
Dalwhinnie pod rządami DIAGEO
Światową sławę Dawlhinnie zyskało dopiero w latach 80., kiedy to jego właściciel DIAGEO uwzględnił tę whisky w serii sześciu Classic Malts jako reprezentanta regionu Highlands. Obok Dalwhinnie w selekcji tej znalazły się także: Cragganmore, Glenkinchie, Oban, Lagavulin i Talisker. W tej chwili seria ta jest poszerzona i jest tam jeszcze Caol Ila, Cardhu, Clynelish, Glen Elgin, Glen Ord, Knockando i Royal Lochnagar.
Degustacja Dalwhinnie 15 yo
Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych odcinków, koniecznie subskrybuj mój kanał na YouTube. Możesz to zrobić, klikając w poniższy przycisk:
Ciekawostki o destylarni Dawlhinnie
- Warto dodać, że mimo tego sławnego statusu, na rynek dostaje się tylko 10% produkcji Dalwhinnie podczas gdy cała reszta wykorzystywana jest w blendach produkowanych przez DIAGEO.
- Dalwhinnie uważana jest także za najchłodniejszą destylarnię w Szkocji ze średnią temperaturą sięgającą … 6 C 🙂 Przyznacie, że temperatura ta nie robi na Polakach zbyt dużego wrażenia prawda? 🙂