Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Alkohol wieczoru #256: Glenfarclas 1979 Cask Strength Edition No. 9 Alexander Graham Bell

Glenfarcas była niegdyś jedną z najsławniejszych whisky ze Speyside słynącą podobnie jak Macallan z leżakowania w beczkach po sherry. Dzisiaj spotkanie z edycją tej whisky z końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. 

Glenfarclas Bells Edition 1979

Edycja, z którą się dzisiaj mierzę jest przykładem Farclasa leżakowanego w beczce po sherry z czasów kiedy dobre beczki były standardem. Oczywiście nie oznacz to, że każda beczka po sherry była źródłem absolutnie niezwykłej whisky, ale nie da się ukryć, że stare whisky z beczek po sherry są jednak lepsze.

Choć mój Farclas był butelkowany zaledwie 13 lat temu, etykieta wygląda na całkiem amatorską i dziw chwyta, że to wypust destylarni, a nie niezależnego dystrybutora. Whisky ta leżakowała przez 22 lata od 21 XII 1979 do 23.05.2002 prawdopodobnie w dwóch beczkach po sherry, z których po tak długim czasie leżakowania zabutelkowano 1200 butelek w (uśrednionej) mocy beczki sięgającej 54%. Sherry i moc beczki zwiastują same dobre rzeczy. Zobaczmy jak będzie w rzeczywistości.

Notka smakowa

Oko – bursztynowa

Nos – 21 – słodka, suszone owoce, czekolada, toffi, owoce leśnie, niezbyt intensywny.

Język – 21 – oleista i słodka

Finisz – 23 – rozpoczyna się lekką pieprznością pochodzącą z alkoholu, ale po nim następują pokłady trwającej czekolady ze śliwkami i mnóstwem słodyczy, która utrzymuje się bardzo długo razem z przyjemnym uczuciem rozgrzania.

Balans – 21

Total – 86/100

ABV – 54%

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Zestawy do nauki degustacji

Kieliszki do degustacji whisky

2 Responses to Alkohol wieczoru #256: Glenfarclas 1979 Cask Strength Edition No. 9 Alexander Graham Bell

  1. Kriz pisze:

    Panie Tomaszu, trochę nie na temat, ale i tak aktualnie, bo o szkle – może w przyszłości wypuści Pan kieliszki z „czapeczką”, coś w stylu „Ardbeg tasting glass”? Best regards.

    • Tomasz Miler pisze:

      Myślę o tym, ale w produkcji ręcznej przykrywka jest strasznie trudna do wykonania. Jeśli uda mi się przekonać technologów, nie wykluczam, że takie kieliszki się pojawią 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top