Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Alkohol wieczoru #255: Oban 14 yo

Oban to rzadka whisky, która butelkowana jest w bardzo niewielu wersjach. Destylarnia należy do DIAGEO i w zasadzie nigdy nie była powszechnie dostępna w niezależnym bottlingu. Oznacza to, że o whisky Oban wiadomo stosunkowo niewiele.

Oban to whisky produkowana w szkockich Highlands w mieście o tej samej nazwie. Mieszka tam zaledwie 8000 mieszkańców. Jest to jednak bardzo ważny port na zachodnim wybrzeżu Szkocji, który przy okazji słynie ze wspaniałych owocy morza.

Według mnie, owoce morza z zimnej wody (w wypadku Szkocji to Morze Północne i Ocean Atlantycki) są nieporównywalnie smaczniejsze niż owoce morza np. z Adriatyku. W Oban za bardzo przyzwoite pieniądze można zjeść wspaniałe homary, przegrzebki, kraby, mule i langustynki.

SONY DSC

Co ciekawe, sama destylarnia znajduje się w centrum miasta. W destylarni Oban znajdują się tylko dwa alembiki co czyni ją jedną z najmniejszych gorzelni w Szkocji.  Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, destylarnia Oban jest bardzo dobrze przygotowana na odwiedziny turystów, których jest tak wielu, że aby zrobić poniższe zdjęcie czekałem chyba dwadzieścia minut, a okazja trwała może dwie sekundy 🙂

SONY DSC

 

Notka smakowa

OBNOB_14YO

 

 

Oko ­ złota

Nos – 21 -­ zbożowa, lekko dymna, śliwkowa

Język­ – 21 – oleista, słodka i delikatna

Finisz ­ – 21 ­- słodki, czekoladowy, lekko pieprzny i dość dymny na końcu. Dym pięknie oplata, a nie przykrywa słodycz whisky. Prawdziwa gratka dla osób, które znają już na wylot aromaty kwiatowe i owocowe. Muszę przyznać, że dawno nie piłem tej whisky, a w bottlingu sprzed paru lat, który posiadam, podeszła mi bardzo.

Balans – 21

Total ­ 84/100Kieliszki do degustacji whiskyNowy rozlew wódki Miler Spirits

3 Responses to Alkohol wieczoru #255: Oban 14 yo

  1. Wojtek pisze:

    Jezu jeszcze nie przeczytałem i tylko zobaczyłem stronę … ( w trakcie spożywania Oban 14) chyba Was lubię 🙂

  2. Hogshead pisze:

    Oban 14 to dziwna whisky. Jest kwaśna i lekko żrąca w smaku, szczypie w język i pozostawia dziwny posmak jakby czegoś skwaśniałego ale paradoksalnie mimo to chce się jej dalej próbować…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top