Caol Ila Moch – jak smakuje?

Caol Ila Moch to przejaw pewnego trendu. Otóż coraz więcej destylarni decyduje się na wypusty NAS (ang. no age statement). Nieoficjalnie mówi się o tym, że to whisky ośmioletnia. Moch w języku galeickim oznacza „brzask”. Zobaczmy czy po jej wypiciu zacznie mi coś świtać…

Co to za whisky?

Caol Ila (CI) to jedna z ośmiu destylarni położonych na Islay (wym. ajla) ­ wyspie słynącej z produkcji whisky torfowej. Destylarnia ta rozpoczęła działalność w 1846 roku i przez dziesięciolecia wielokrotnie zmieniała właścicieli, aż w końcu znalazła się w rękach DIAGEO, które kieruja nią do dziś.

Caol Ila Moch

Szczypta historii

We współczesnej historii tej destylarni najważniejszy okres to lata 1972 – ­1974. To właśnie wtedy Caol Ila przeszła remont i modernizację. Jej efektem było znaczące zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu. Osiągnięcie tego celu wymagało zmiany liczby alembików z dwóch na sześć. Dzięki temu zabiegowi, Caol Ila stała się największą destylarnia na Isaly. Moce produkcyjne destylarni sięgają 4,5 miliona litrów rocznie. To duża liczba, która stanowi około 25% całej whisky produkowanej na wyspie Islay.

Zapotrzebowanie na whisky Caol Ila jest tak olbrzymie ponieważ torfowy destylat jest niezbędny do produkcji blended whisky Johnnie Walker, która również należy do DIAGEO. Warto dodać, że efektem ubocznym modernizacji destylarni CI było powołanie do życia destylarni Brora (zlokalizowanej na mainland), która początkowo miała produkować whisky wyłącznie celem zastąpienia brakującego destylatu z CI. Po latach okazało się, że whisky z destylarni Brora była whisky wybitną i jest dzisiaj bardzo poszukiwana przez koneserów.

Jak smakuje Caol Ila Moch?

Oko – słomkowa

Nos – 21 ­umiarkowanie dymna, szybko pojawiają się nuty cytrusowe i wyraźna słodowość zdradzająca młody wiek. Zapach lżejszy niż w 12 yo, ale bardzo przyjemny i na pewno reprezentatywny dla destylarni Caol Ila.

Usta – 19 – oleista i delikatna

Jezyk – 20 – mocniej dymna niż na nosie z niezbyt złożonym, ale przyjemnym, lekko pieprznym, dobrze uwędzonym i trwającym finiszem.

Balans – 19

Total – 79

ABV – 43%

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"