Talisker 57 North – jak smakuje whisky dymna ze Skye?

Talisker 57 North to ciekawa whisky z przepięknej wyspy Skye. Popyt na destylaty z destylarni Talisker jest na tyle duży, że gorzelnia musi pracować na 3 zmiany. W procesie tym powstaje tyle whisky, że duża część whisky leżakuje poza wyspą. 

 
Talisker 57

Co znaczy nazwa Talisker 57 North?

Ogromny popyt wiąże się także z koniecznością redukcji czasu leżakowania. Na rynku pojawia się coraz więcej whisky bez deklaracji wieku. Talisker 57 North jest jedną z nich… i to bez wątpienia jedną z lepszych 😀 Nazwa tej whisky pochodzi od 57 równoleżnik szerokości geograficznej północnej, na którym leży wyspa Skye. Whisky ta dostępna jest na rynku od 2008 roku.

Nietypowa koncepcja na whisky

Tytułowy Talisker jest ciekawą koncepcją ponieważ whisky NAS (ang. no age statement) rzadko rozlewana jest  w mocy beczki (ang. cask strength). Oczywiście 57% nie jest dokładną mocą beczki, ale z grubsza można ją za taką uznać. W wielu innych przypadkach taki rozlew mógłby być ryzykowny. To dlatego, że whisky bez deklaracji wieku zwykle nie leżakują dość długo, aby alkohol mógł w nich złagodnieć. Talisker 57 North jest jednak whisky torfową, w której nuty dymna ładnie „chowają” nuty alkoholu.

Napisawszy powyższy akapit muszę dodać, że nie wolno zbyt dużo uogólniać. Innym NASem znanym czytelnikom bloga MilerPije, który również butelkowany jest w mocy beczki i ma nieźle ukryty alkohol jest Glenfarclas 105.

Jak smakuje Talisker 57 North?

Oko: złoty
Nos: 20 – niezbyt lotny, słodowy, lekko kremowy, minimalnie dymny
Język: 20 – oleisty i pieprzny bo to w końcu moc beczki!
Finisz: 22 – prosty, ale mocny i przyjemnie czekoladowy finisz. Być może jest trochę pusty w końcówce, ale przyjemnie i równo gaśnie na języku. Moc beczki także robi swoje miło rozgrzewając cały przełyk. No cóż, whisky ta pokazuje, że młody (bo NAS nic innego nie może oznaczać) wiek potrafi whisky sporo odebrać, ale CeeS (od cask strength – moc beczki) może jej bardzo dużo dać! Lubię to!
Balans: 21
ABV: 57%
Total: 83/100

W 2012 roku 57 North zdobył złoty medal za najlepszą whisky z wysp (dość zawężona kategoria 😉 na słwanym konkursie World Whisky Awards.

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

One Response to Talisker 57 North – jak smakuje whisky dymna ze Skye?

  1. Tom pisze:

    Właśnie degustację. W zapachu jod, morze, duże stężenie alkoholu=siła beczki. W smaku pieprzy i słony, mocno rozgrzewający, nad wszystkim znowu dominuje moc alkoholu. Za mocny… dodaję trochę wody. Wydobywa się smak ostrej papryki, cytrusów i staje się słodkawy. Czuć młody wiek tej whisky, ciężko mam z oceną, warto poznać, nie koniecznie do niej wracać, tym bardziej, że dwa dni wcześniej piłem Distillers Edition 2014, zdecydowanie na korzyść tej drugiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"