Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Alkohol wieczoru # 145: Gautier XO 1755 Cognac

Tak więc degustację whisky zaczęliśmy od … koniaku Gautier. Pawfloff z BOW i ja jesteśmy wielkimi fanami tego trunku. Nie wszyscy inni podzielają naszą miłość do winogron, ale z uwagi na okazję do świętowania (gratulacje stary!) na degustacji whisky od niezależnych dystrybutorów pojawił się także koniak.

Koniak Gautier to bardzo stary dom koniaku, którego historia sięga XVII wieku kiedy to rodzina Gautier prowadziła zakład bednarski produkując beczki z doskonałego drewna z lasu Tronçais. Dzisiaj w biznesie wiele rzeczy załatwiają fuzje i przejęcia. Kilkaset lat temu to samo załatwiały małżeństwa. Tak więc w 1644 roku Charles Gautier ożenił się z córką lokalnego winiarza Jacquette Brochet. Tak doszło do stworzenia odpowiedniego „otoczenia biznesowego” do produkcji koniaku. W 1700 roku, wnuk państwa Gautier, Louis Gautier miał już dobrze działającą firmę handlującą tym trunkiem. W 1755 roku firma otrzymała gwarant królewski podpisany przez Ludwika XV, na mocy którego powstało Maison Gautier – dom koniaku zajmujący się jego produkcją. W tej chwili w firmie pracuje już 10. pokolenie przedstawicieli rodziny Gautier. Od 2006 roku firma należy do grupy Belvedere dzięki czemu koniak Gautier dostępny jest w 92 krajach – głóne rynki to Chiny i Rosja, ale koniak ten można kupić również Polsce. Najstarsze eaux de vie w piwnicach Gautier pochodzą z 1840 roku. Nie sądzę, aby były trzymane w beczkach. Mistrzem kupażu w domu Gautier jest Pani Isabel Couprie.

Koniak Gautier 1755 to wyjątkowa seria XO, która kupażem wypuszczonym na rynek z okazji 250. założenia destylarni przez Louisa Gautiera.

Notka Smakowa

Oko:  bursztynowy
Nos  – 20 – rodzynki, wanilia, keks, bardzo słodki, suszone śliwki
Język – 20 – zaskakująco oleisty jak na to stężenie alkoholu. Może destylat to niezły staruch ?!? 🙂
Finisz – 20 – owocowy, oleisty, lekko kremowy, bardzo drzewny i dość pieprzny na końcu
Balans  – 20 
Total
80/100 = warte poznania
ABV:
40 %
Cena
 480 PLN

 

 Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Zestawy do nauki degustacji

Kieliszki do degustacji whisky

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top