Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Alkohol wieczoru #124: Jack Daniel’s Monogram

To jest dopiero alkoholowy hype! Butelkę whisky Jack Daniel’s Monogram oficjalnie można nabyć wyłącznie w Lynchburgu. W drugim obiegu, jej ceny szybują do góry natychmiast po przekroczeniu bram destylarni. Czy to najlepszy wypust destylarni Jack Daniel’s?

Jack Daniel’s Monogram to wyjątkowy bottling JD sprzedawany wyłącznie w destylarni jako butelka pamiątkowa (przypominam, że Lynchburg leży w suchym hrabstwie Moore). Nazwa Monogram pochodzi od inicjałów JD (Jack/Jasper Daniel) widocznych na środku butelki. Podobno Jack Daniel lubił korzystać ze swojego monogramu na karafkach, butelkach i zaproszeniach na prywatne spotkania dla swoich gości. Wyjątkowa jest nie tylko butelka, która ma pojemność 0,75 l i umieszczona jest w skórzanej pochwie, ale także whiskey w niej ukryta, która ma 47% ABV. Swoją butelkę nabyłem w destylarni JD w 2009 roku i od tego czasu nie było dobrej okazji żeby ją otworzyć – woziłem ją raczej jako „mebel-eksponat” na degustacje (BTW w sobotę widzimy się w Poznaniu a w niedzielę we Wrocławiu) ponieważ doskonale skupia uwagę i ośmiela audytorium do zadawania pytań i wchodzenia w dyskusję. Dzisiaj na moje degustacje przychodzi już tyle osób, że nie potrzebuję takich eksponatów. Jednak kolekcjonerskie ciśnienie na trzymanie zamkniętego Monograma cały czas ma wymiar ogólnoświatowy – wystarczy rzucić okiem na komentarze pod jego stroną na TWE.

Na szczęście już dawno zrozumiałem, że whisky chcę pić, a nie mieć, dlatego pomyślałem, że  przegląd whiskey Jack Daniel’s na MilerPije.pl jest wspaniałą okazją żeby zrzucić z siebie ten ciężar zafoliowanej butelki. Mało tego! JD Monograma otworzyłem na degustacji z chłopakami z BOW, którzy jak wiadomo, na whisk(e)y amerykańskie patrzą z (hmmm jak by to ładnie napisać?) z ogroooooomnym dystansem. Okazało się, że JDM otrzymnał od wszystkich uczestników degustacji noty pozytywne. Skłamałbym mówiąc, że bił na głowę Royal Bracklę, Glenburgie albo Glendronachy, które również piliśmy tego wieczoru, niemniej okazał się sporym zaskoczeniem. Wybudowawszy takie napięcie, możemy przystąpić do notki smakowej 😀

Notka smakowa

Kategoria: bourbon i whisk(E)y amerykańskie
Oko: ciemny bursztyn
Nos – 22 – lakiery, wanilia, drewno, później łagodniejszy i nieco owocowy. Przyjemnie jest zobaczyć tutaj pewną złożoność.
Język: – 20 – oleisty i lekko pieprzny
Finisz: – 22 – ekstraktywny, dębowy, waniliowy, pieprzny na końcu, ale nie nachalnie, mniej wytrawny niż JDSB. JDM jest zbliżony do JDSB, ale jego finisz jest mniej wytrawny i łagodniejszy. Ewidentnie zwiększona zawartość alkoholu dobrze robi Jackowi Danielsowi. Z tego tytułu na pewno będę chciał spróbować JDSB Silver z rynku bezcłowego.
Balans – 22
Total: 86/100 = bardzo dobra
ABV: 47%
Cena: PLN ? Cena tej whisky budzi silne kontrowersje. Nie pamiętam dokładnie ile za nią zapłaciłem, ale wydaje mi się, że pomiędzy 50-70$. W Polsce jest do nabycia w jednym ze sklepów online za około 10x tyle. Oczywiście jest kapitalizm i jeśli jest popyt to dlaczego nie ma być podaży. Pamiętajcie jednak, że jeśli planujecie wypić swojego Monograma, to w takich przedziałach cenowych można kupić whisky dużo bardziej rozwijające (siebie w czasie i pijącego) albo po prostu za różnicę w cenie w Polsce i USA kupić bilet w promocji last minute i polecieć do Tennessee 😉

 

 

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Zestawy do nauki degustacji

Kieliszki do degustacji whisky

7 Responses to Alkohol wieczoru #124: Jack Daniel’s Monogram

 1. Rumun pisze:

  To 43% czy 47% w końcu : ))

 2. blondie pisze:

  47% – 94 PROOF 🙂
  Jeżeli chodzi o cenę, to faktycznie jest kosmiczna na naszym rynku. Czasami nawet na Ebay’u ceny są spore. Jedna z ostatnich to Monogram 1 generacji (z gładką srebrną zakrętką), który poszedł za 136 euro (niestety nie trafił do mnie 🙁 )

 3. cegoho pisze:

  Znajomy mi ostatnio powiedział że widział butelkę w cenie nie przekraczającej 100 $ jak był na wakacjach na Filipinach 🙂

 4. DudeL pisze:

  Ja pier**** Tomek Ty piszesz 70$ a tu w necie oglądam i kosztuje 4100 zł pfffff

  • Tomasz Miler pisze:

   No tak, ale ja kupiłem swoją butelkę w destylarni 😛 BTW 4100 to przegięcie. Jeśli masz 4100 są dużo lepsze możliwości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top