Jack Daniel’s Monogram – najlepszy Jack Daniel’s w historii

To jest dopiero alkoholowy hype! Butelkę whisky Jack Daniel’s Monogram oficjalnie można nabyć wyłącznie w Lynchburgu. W drugim obiegu, jej ceny szybują do góry natychmiast po przekroczeniu bram destylarni. Czy to najlepszy wypust destylarni Jack Daniel’s?

Jack Daniel’s Monogram to wyjątkowa wersja tej Tennessee Whiskey, która sprzedawana jest wyłącznie w stanie Tennessee. Swoją butelkę kupiłem podczas wizyty w destylarni w 2009 roku. Nazwa Monogram pochodzi od inicjałów JD (Jack/Jasper Daniel) widocznych na środku butelki. Podobno Jack Daniel lubił korzystać ze swojego monogramu na karafkach, butelkach i zaproszeniach na prywatne spotkania dla swoich gości. Wyjątkowa jest nie tylko butelka, która ma pojemność 0,75 l i umieszczona jest w skórzanej pochwie, ale także whiskey w niej ukryta, która ma 47% ABV. Swoją butelkę nabyłem w destylarni JD w 2009 roku i od tego czasu nie było dobrej okazji żeby ją otworzyć – woziłem ją raczej jako „mebel-eksponat” na degustacje ponieważ doskonale skupia uwagę i ośmiela degustujących do zadawania pytań i wchodzenia w dyskusję. Mam nadzieję, że Wy wiecie już, że do picia whisky wcale nie trzeba być wyjątkowo śmiałym, ponieważ tej pozornie trudniej czynności można się po prostu nauczyć! Najlepiej zrobić to stosując zestawy aromatów jak na zdjęciu poniżej. (BTW zestawy są teraz w promocji więc warto kliknąć w ten banerek 🙂 )

Na szczęście już dawno zrozumiałem, że whisky chcę pić, a nie mieć, dlatego pomyślałem, że  przegląd whiskey Jack Daniel’s na MilerPije.pl jest wspaniałą okazją żeby zrzucić z siebie ten ciężar zafoliowanej butelki.

Jack Daniel’s Monogram – co to za whiskey?

Jack Daniel's Monogram

Jack Daniel’s Monogram to wyjątkowa edycja whiskey Jack Daniel’s, która światło dzienne ujrzała tylko trzykrotnie w latach 1998, 2004 i 2009. Pierwsze dwie edycje produkowane przez firmę Brown-Forman przeznaczone były na rynek europejski i azjatycki, podczas gdy ta z 2009 skierowana była wyłącznie do konsumentów ze stanu Tennessee. Warto dodać, że edycje te mają różne nakrętki – butelka z 1998 roku ma srebrną gładką nakrętkę, edycja z 2004 srebrną rowkowaną, a edycja z 2009 czarną rowkowaną. Butelkę do JD Monogram zaprojektowała firma Michael Osborne Design San Francisco, która zaprojektowała także butelkę do JD Single Barrel, Jack Gentleman i wiele innych. Jack Daniel’s Monogram jest powszechnie uznawana za najlepszą edycję JD w historii. Ciekawe czy mi zasmakuje 😀

Notka smakowa

Kategoria: bourbon i whisk(E)y amerykańskie
Oko: ciemny bursztyn
Nos – 22 – lakiery, wanilia, drewno, później łagodniejszy i nieco owocowy. Przyjemnie jest zobaczyć tutaj pewną złożoność.
Język: – 20 – oleisty i lekko pieprzny
Finisz: – 22 – ekstraktywny, dębowy, waniliowy, pieprzny na końcu, ale nie nachalnie, mniej wytrawny niż JDSB. JDM jest zbliżony do JDSB, ale jego finisz jest mniej wytrawny i łagodniejszy. Ewidentnie zwiększona zawartość alkoholu dobrze robi Jackowi Danielsowi. Z tego tytułu na pewno będę chciał spróbować JDSB Silver z rynku bezcłowego.
Balans – 22
Total: 86/100 = bardzo dobra
ABV: 47%
Cena: PLN ? Cena tej whisky budzi silne kontrowersje. Nie pamiętam dokładnie ile za nią zapłaciłem, ale wydaje mi się, że pomiędzy 50-70$. W Polsce jest do nabycia w jednym ze sklepów online za około 10x tyle. Oczywiście jest kapitalizm i jeśli jest popyt to dlaczego nie ma być podaży. Pamiętajcie jednak, że jeśli planujecie wypić swojego Monograma, to w takich przedziałach cenowych można kupić whisky dużo bardziej rozwijające (siebie w czasie i pijącego) albo po prostu za różnicę w cenie w Polsce i USA kupić bilet w promocji last minute i polecieć do Tennessee 😉

 

 

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

8 Responses to Jack Daniel’s Monogram – najlepszy Jack Daniel’s w historii

 1. Rumun pisze:

  To 43% czy 47% w końcu : ))

 2. blondie pisze:

  47% – 94 PROOF 🙂
  Jeżeli chodzi o cenę, to faktycznie jest kosmiczna na naszym rynku. Czasami nawet na Ebay’u ceny są spore. Jedna z ostatnich to Monogram 1 generacji (z gładką srebrną zakrętką), który poszedł za 136 euro (niestety nie trafił do mnie 🙁 )

 3. cegoho pisze:

  Znajomy mi ostatnio powiedział że widział butelkę w cenie nie przekraczającej 100 $ jak był na wakacjach na Filipinach 🙂

 4. DudeL pisze:

  Ja pier**** Tomek Ty piszesz 70$ a tu w necie oglądam i kosztuje 4100 zł pfffff

  • Tomasz Miler pisze:

   No tak, ale ja kupiłem swoją butelkę w destylarni 😛 BTW 4100 to przegięcie. Jeśli masz 4100 są dużo lepsze możliwości 🙂

 5. Sebastian pisze:

  Gdzie szukać na terenie usa (najlepiej oklahoma) egzemplarza dla siebie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"