Highland Park 12 yo to flagowa whisky ze sławnej destylarni z Orkadów. Highland Park to najbardziej wysunięta na północ destylarnia whisky w Szkocji wygrywając o niecały kilometr z destylarnią Scapa. Popularnie nazywana „HaPekiem”, to whisky, która stanowi ciekawą alternatywę dla wszystkich słodkich Speysiderów, od których większość miłośników whisky zaczyna.
Co to za destylarnia?
Warto wspomnieć, że w Highland Park ma miejsce dość nietypowa sytuacja. Otóż część jęczmienia używanego w produkcji cały czas słodowana na terenie destylarni co jest w tej chwili rzadkością – robi to już tyko kilka destylarni w Szkocji. Do produkcji używa się także lokalnie wydobywanego torfu wymieszanego z wrzosem. Finalne zatorfienie whisky sięga 20 ppm (o skali ppm i fenolach w whisky na pewno niedługo napiszę). Z uwagi na tradycyjny sposób produkcji oraz bardzo wysoką jakość trunku, Highland Park zalicza się do powszechnie cenionych whisky. Ma ona także prominentnych fanów ponieważ szczególnie mocno upodobał ją sobie jeden z najsławniejszych miłośników whisky i piwa, nieżyjący już Michael Jackson.
Jak smakuje Highland Park 12?
Highland Park 12 to flagowa butelka z jednej z dwóch destylarni whisky na wyspie Mainland w archipelagu Orkadów. Jeśli lubicie „łączyć kropki”, być może zainteresuje Was fakt, że Olga i ja odwiedziliśmy kiedyś Orkady o czym poczytać możecie w artykule na temat wyjazdu do Kirkwall.
Typ alkoholu: whisky słodowa
Wiek: 12
Oko:
otwierając –> przezroczysta, spłaszczona butelka z szeroką szyjką i masywnym korkiem
po nalaniu –> jasnobursztynowa
Nos: słodowa, średnio dymna (na Orkadach słowo dymna znaczy coś innego niż na Islay). Lekko winna, cynamon, orzechy, średnio lotna, sycący zapach, bardzo przyjemny. Zapach mocno zmienia się z czasem więc warto dać mu chwilę przed wypiciem.
Język: oleista, bardzo słodowa, orzechowa i dymna. Rozgrzewająca whisky, w której alkohol jest niewiarygodnie dobrze ukryty. Długi orzechowo-dymny finisz plasuje Highland Park bardzo wysoko na mojej liście maltów w tej kategorii wiekowej.
ABV: 40%
Tomku! Jak już jesteśmy na Orkadach to mam pytanie.Czy Scapa 16 yo jest naturalnie mętna? A jeśli tak to czy inne SM też takie bywają i z jakiego powodu? Pozdrawiam Emil
Zmętnienia mogą wystąpić w whisky oznaczonych jako unchillfitered, kiedy te znajdą się w niskiej temperaturze lub jeśli ABV wynosi 40%. Dlatego whisky unchillfiltered butelkowane są w 46% ABV i więcej. Scapa 16 yo ma 40% ABV i była filtrowana więc nie powinna mętnieć. To teoria. Mam tę Scapę w domu i sprawdzę to. Może nawet pokuszę się o włożenie jej do lodówki 🙂
Dostałem właśnie butelkę przywiezioną z warszawskiego duty free (po porównaniu ceny z ceną w sklepach internetowych niemiłe zaskoczenie, skądinąd ciekawe, że to trunek którego cena dla lotów EU i non-EU jest taka sama, jakiś szczególny status podatkowy Orkadów?) i zdziwiłem się, że w środku płyn przypomina herbatę. Mam nadzieję, że to nie herbata 🙂 I że to nie butelka z ekspozycji, która zmętniała od narażenia na światło (to w ogóle możliwe?)… Z otwarciem poczekam na wynik Twoich obserwacji…
Twoja butelka z duty free zapewne jest litrowa podczas gdy butelki w sklepach to 0.7. Jeśli Twoja scapa mętnieje, podeślij mi foto na tmiler@miler-poznan.com.
Fantastyczna whisky, jedna z najlepszych w tym przedziale cenowym (jak nie najlepsza). Ten przebijający się dym jest znakomity. Polecam.
HP 12 jeszcze nie próbowałem (jest na mojej liście „TO DO”, ale ostatnio jestem w posiadaniu „The Ardmore Legacy” (mój pierwszy raz z odrobiną dymu i torfu) i jestem zachwycony. Ciekaw jestem pana opinii oraz tego czy można ją jakoś porównać do HP12 ?
Pozdrawiam F.
Jezeli Franek wspomniał o Ardmore Legacy to się podłączenia. Dobra whisky, świetna na początek przygody z torfem i dymem. Tylko dlaczego 0,7l w Polsce kosztuje 130zl skoro ja wczoraj kupilem ja w Niemczech za niecałe 17Euro?
W UK Ardmore Legacy kosztuje okolo 30 funtow. W promocji mozna ja dostac za 20.
Calkiem niezla w tym przedziale cenowym ale HP 12yo jest poprostu lepsza. Zreszta 10 lat to minimalny wiek dla whisky – w wiekszosci przypadkow czuc ze whisky jest mlodsza co przewaznie nie jest zaleta. W przypadku AL moze nie jest to az tak wyczuwalne. Za okolo 30GBP mozna wybrac lepsza. W promocji jeden z lepszych wyborow. Jesli mozesz kupic za 17Euro – jak dla mnie cena rewelacyjna za te jakosc.