Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Tullamore Dew Irish Whiskey

Tullamore Dew to ciekawy przypadek. Jest to marka, która należy od firmy WIlliam Grant and Sons, ale produkowana jest w destylarni New Midleton należącej do Pernod Ricard. Marka Tullamore Dew jest drugą najlepiej sprzedającą się whiskey irlandzką po Jamesonie.

Tullamore Dew to whisky, która powstała w roku 1829 w miasteczku Tullamore. Druga część nazwy to inicjały jednego z dawnych managerów firmy – Daniela E. Williamsa, który słynął z nie tylko z ponadprzeciętnej przedsiębiorczości, ale także z faktu, że zaczął pracować w destylarni jako nastolatek i pracując na niemal wszystkich stanowiskach znał ją od podszewki. Jego pomysłowość i charyzmatyczny charakter nadały dynamikę rozwojowi destylarni Tullamore Dew. Destylarnia rozwijała się doskonale aż do pierwszej połowy XX w., która była bardzo ciężkim czasem dla całego przemysłu gorzelniczego w Irlandii. W USA panowała prohibicja, gospodarka Irlandii podupadała przez konflitk z WIelką Brytanią, a w perspektywie pojawiły się także nadciągające wojny. Po latach, Tullamore Dew była jedną z pierwszych marek whiskey, które odbudowały się po tym ciężkim okresie. Wszystko to dzięki Edmundowi Williamsowi – wnukowi Daniela E. Williamsa, który dzięki progresywnemu marketingowi wprowadził whiskey Tullamore Dew z powrotem na salony.

W 1963 destylarnia Tullamore została zamknięta, a produkcję przeniesiono do New Midleton gdzie odbywa się do dzisiaj. Całkiem niedawno firma William Grant and Sons ogłosiła planowaną inwestycję budowy nowej destylarni w miasteczku Tullamore, aby przywrócić markę na rodzime tereny.

Portfolio marki Tullamore Dew:

 • Tullamore Dew Original (wieczorem na blogu)
 • Tullamore Dew Black 43
 • Tullamore Dew Single Malt
 • Tullamore Dew 10 yo Reserve
 • Tullamore Dew 12 yo Special Reserve
 • Tullamore Dew Heritage

Dosłownie kilka tygodni temu wprowadzono nową butelkę dla Tullamore Dew Original. Zachęcam Was do przeczytania oficjalnego komunikatu prasowego na Open-bar.pl. Zastanówcie się co myślicie o nowej butelce, a wieczorem na blogu pojawi się notka smakowa Tullamore Dew Original razem z moją analizą starej i nowej butelki 😀

 

 

Mój najnowszy projekt

Z wielką dumą informuję, że dzięki Miler Spirits, po 100 latach nieobecności do Polski powraca kultowa brandy marki Shustoff !!! Specjalnie dla czytelników MilerPije przygotowałem możliwość zamówienia butelki wersji 11yo w cenie 129zł zamiast 169.

Żeby odebrać voucher rabatowy podaj swój adres e-mail poniżej…

8 Responses to Tullamore Dew Irish Whiskey

 1. Raf pisze:

  Z Coca Colą jakoś mi to nie smakuje 😉 za mało wyraziste chodź zapach słodki, kremowy, piękny.

 2. tomalakowalski pisze:

  Witam.
  Destylarnia w Tullamore jest już otwarta i prezentuje się imponująco. W zeszłym roku przejeżdżałem koło niej, ale nie miałem czasu się zatrzymać. Zwiedziłem za to zakłady Jamesona w Midleton i myślę że Tullamore też zawitam .

 3. Daniel pisze:

  „Tullamore Dew to whisky” ???
  Co za ignorancja… To jest WHISKEY!
  Czas by się nauczyć…

  • grzes pisze:

   @Daniel, strasznie się napiąłeś, wyluzuj, to nie jest strona na FB.
   Nie popisuj się, TO raczej to była literówka.
   Szacunek dla Milera za to co robi i jak pisze.
   Pozdrawiam

 4. budrys pisze:

  Dobra, lecz najlepsza w litrowej butelce po roku leżenia w piwnicy. Cymes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top