Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Jak smakuje whisky Ardmore Legacy? Dymny Single Malt dla początkujących

W dzisiejszym wpisie opowiem o delikatnie dymnej whisky Ardmore Legacy. Z jaką inną popularną whisky jest powiązana? Czym jeszcze jakiś czas temu były opalane alembiki destylarni, z której pochodzi? Obejrzyjcie odcinek, aby się dowiedzieć!

 

Historia Whisky Ardmore Legacy

Ardmore Legacy Whisky

Ardmore Legacy Single Malt Scotch Whisky

Destylarnia Ardmore powstała w 1898 roku na fali wielkiego boomu whisky na przełomie XIX i XX w. Adam Teacher, syn sławnego blendera z Glasgow – Williama Teachera, postanowił otworzyć destylarnię produkującą na potrzeby produkcji whisky mieszanej. Destylarnia Ardmore na zawsze pozostała w stajni Teacher’s przyczyniając się do stabilnej produkcji i sukcesu sławnego blendu o tej samej nazwie. Obecnie Techer’s i Ardmore wraz z destylarnią Laphroaig należą do koncernu Beam Suntory.

Degustacja Ardmore Legacy Single Malt Scotch Whisky

Jeśli nie chcecie przegapić kolejnych odcinków, koniecznie subskrybujcie mój kanał na YouTube. Możecie to zrobić, klikając w poniższy przycisk:

 

Lokalizacja destylarni Ardmore

Miejsce na budowę destylarni, które wybrał Adam Teacher –  Kennethmont – było wiejskim obszarem zapewniającym wszystko co potrzebne jest do destylacji whisky: źródło wody, jęczmień oraz pobliską linię kolejową łączącą Inverness i Aberdeen, która była znacznym ułatwieniem logistycznym.

Ardmore Legacy – co to za whisky?

Speyside to region produkcji whisky, który zwykle kojarzy się z delikatną i roślinną naturą destylatów. Choć Ardmore leży w Speyside, w jego smaku obecne są dymne aromaty pochodzące z zatorfionego jęczmienia. Choć dzisiaj to już normalne, że destylarnie łamią tradycję i produkują dymne whisky nawet w Speyside, przez lata Ardmore była jedną taką destylarnią i ma w tym dobrze ugruntowane doświadczenie. Zatorfienie whisky Ardmore jest na poziomie 12-14 ppm. Wszystko dlatego, że Ardmore to destylarnia, która powstała, aby dostarczać „serca” blendu Teacher’s, który słynie z wysokiej zawartości whisky słodowej (właśnie z destylarni Ardmore).

Przypominam, że popularną również w Polsce blended whisky Teacher’s również omówiłem już na łamach MilerPije.pl. Osoby zainteresowane tematem zapraszam do lektury klikając tutaj.

 

I to nie wszystko….

Miler Tour Summer 2019

PS W lipcu odwiedzę 10 miast, w których przeprowadzę degustacje. Jeśli chcesz wziąć udział w którejś z nich, kliknij w poniższe zdjęcie albo TUTAJ i sprawdź, czy zostały jeszcze jakieś miejsca. Tym bardziej, że na jakiś czas onbiżyliśmy ceny biletów: o 50 zł na poziom podstawowy i aż o 100 zł na poziom zaawansowany!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top