Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Jak powstaje szkło?

Przykładam olbrzymią wagę do jakości szkła, w którym piję alkohol. Czy nie uważacie, że dobry kieliszek sprawia, że wino, koniak lub whisky po prostu smakują lepiej. Dotyczy to wszystkich alkoholi i koktajli świata. Od zawsze chciałem wiedzieć więcej o tym jak powstaje szkło więc postanowiłem odwiedzić największą hutę szkła w Polsce,  KROSNO SA, aby przyjrzeć się temu procesowi z bliska. Ogrom informacji, który mi tam przekazano zaskoczył mnie bardzo. Produkcja szkła to temat tak obszerny, że ciężko opisać go na blogu. Postanowiłem, że zrobię to w 3 postach na przestrzeni następnego miesiąca. Będzie to:

Jak powstaje szkło?
Maszynowa produkcja szkła.
Ręczna produkcja szkła.
Wydmuchiwanie rozgrzanej porcji szkła na piszczelu

Dzisiaj kilka słów o tym z czego robi się szkło i jak to w ogóle możliwe.

Szkło powstaje z masy szklanej, która składa się z:

 • piasku szklarskiego
 • stłuczki
 • węglanów sodu, wapnia i potasu, które są topnikami
 • węglanu baru, który jest uszlachetniaczem

Pojemniki do przetapiania z piaskiem
szklarskim i stłuczką.

 

Dokładny skład masy szklanej jest pilnie strzeżoną tajemnicą więc nie mogłem go poznać. Dowiedziałem się jednak, ze do produkcji maszynowej i ręcznej, ta sama huta wykorzystuje zwykle inne mieszanki, aby lepiej uwypuklić najważniejsze cechy produktu końcowego.
Tak samo pilnie strzeżoną tajemnicą jest technologia produkcji szkła więc nie wolno mi było robić zdjęć wszędzie tam gdzie miałem na to ochotę.
Tlenek baru jest bardzo ważnym składnikiem masy szklanej ponieważ nadaje szkłu wyraźny połysk. Najniższej jakości szkło (np. masowa produkcja z Chin) powstaje bez wykorzystania tego związku.
Jeśli powstała masa szklana ma nieodpowiedni kolor, zostanie on dopełniony selenem (barwi na czerwono dopełniając zielony do bezbarwnego) lub kobaltem (barwi na niebiesko dopełniając żółty do bezbarwnego).

Mieszanka powstaje w zestawiarni w pojemnikach do przetapiania, które przypominają olbrzymie filiżanki na kółkach. Stopienie mieszanki następuje w urządzeniu zwanym wanną. Nie przypomina ono jednak ani trochę normalnej wanny. To ogromna komora, w której panują temperatury od około 1200 – 1500 C. To właśnie tam mieszanka ulega stopieniu (w temp. 1520 C). Do tej pory proces produkcji szkła jest mniej więcej taki sam w produkcji maszynowej i ręcznej. Różnice zaczynają się dopiero w następnych etapach.

W produkcji maszynowej rozżarzona do czerwoności porcja szkła przekazywana jest na maszyny z odpowiednimi formami, a w produkcji ręcznej nabierana jest przez hutnika na piszczel, czyli rurkę, która służy do wydmuchiwania szkła.

Proces formowania szkła (szczególnie w produkcji ręcznej) jest zadziwiający, a przeczytacie o nim więcej już w najbliższych dniach!

 

 

Mój najnowszy projekt

Z wielką dumą informuję, że dzięki Miler Spirits, po 100 latach nieobecności do Polski powraca kultowa brandy marki Shustoff !!! Specjalnie dla czytelników MilerPije przygotowałem możliwość zamówienia butelki wersji 11yo w cenie 129zł zamiast 169.

Żeby odebrać voucher rabatowy podaj swój adres e-mail poniżej…

4 Responses to Jak powstaje szkło?

 1. Anonymous pisze:

  Szukam od dawna szklanek do whisky z cietego szkla/kryształu. Nie wiem czy to poprawna nazwa, ale chodzi o szklanki, ktore sie widuje na filmach z lat 20do50, wiec moze wiesz o co mi chodzi 😉 Widziales moze cos takiego do kupienia?

  Juz dawno sprawdzałem chociazby asortyment huty o ktorej piszesz, ale niestety nic nie znalazlem.

  Pozdrawiam,
  Jan

 2. Tomasz Miler pisze:

  Wiem dokładnie o co Ci chodzi. Mam takie szklanki, ale niestety są czerwone i nie wiem z jakiej huty bo to prezent.
  —-
  W hucie Krosno widziałem takie zdobienie na żywo. Naprawdę robi wrażenie! Taki trochę bespoke 🙂 Najpierw Pani od szablonu rysuje miejsca, w których będą nacięcia, a później cały zespół wykonuje je jedno po drugim tylko ręcznie! Tylko, że podczas mojej wizyty … zdobiono wazony 🙂
  —-
  Jednak…w ciętym szkle (nie mówiąc już o barwionym) gorzej widać alkohol więc zawsze adwokuję korzystanie ze szklanek w pełni transparentnych. Odrobiny wyjątkowości dodaje wtedy gruby 'ice' (dno szklanki) oraz ewentualnie kształt podstawy (np. trójdzielna) albo kształt kierka odciśnięty od dołu szklanki.
  —-
  Zachęcam do wstrzymania się z decyzjami zakupowymi do czasu publikacji posta o produkcji ręcznej. Jeśli szukasz czegoś naprawdę wyjątkowego stawiałbym właśnie na sposób powstania a nie typ zdobienia.

 3. Anonymous pisze:

  W takim razie szukam dalej i czekam na wpis o produkcji recznej 🙂

  Pozdrawiam,
  Jan

 4. […] Jak powstaje szkło? […]

« »
Scroll to top