Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Destylarnia Glenturret – wszystko co musisz wiedzieć o single malcie za Famouse Grouse

Glenturret to destylarnia w Midlands, która słynie z produkcji whisky będącej głównym składnikiem sławnego blendu Famous Grouse. Ostatnimi czasy (2019) wszystko się zmieniło i dzisiaj opowiem między innymi o tym.

Jak smakuje whisky Glenturret?

Poniżej obejrzycie moją degustację dwóch wersji whisky Glenturret – 10yo i Sherry.

c

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych odcinków, koniecznie subskrybuj mój kanał na YouTube. Możesz to zrobić, klikając w poniższy przycisk?

Destylarnia Glenturret

Destylarnia Glenturret dumnie mianuje się najstarszą działającą destylarnią w Szkocji. Marketing często wykorzystywany jest do nadinterpretacji faktów. Tak stało się i w tym przypadku. W obszarze gdzie pracuje dzisiaj destylarnia Glenturret faktycznie pracowała w XIXw. inna destylarnia o tej samej nazwie, kóra jednak upadła. Prawa do używania marki w 1875 roku wykupił Thomas Stewart, właściciel Hosh Distillery, która owszem działała w miejscu obecnej destylarni, ale również upadła i została całkowicie zdemontowana, a budynki destylarni wykorzystywano jedynie do leżakowania.

Historia destylarni

Dopiero w 1957 roku, James Fairlie wykupił budynki destylarni i wyposażył je używanym sprzętem do produkcji whisky, który odkupił ze zlokalizowanej stosunkowo niedaleko destylarni Tullibardine. I tak destylarnia Glenturret w swojej trzeciej odsłonie ruszyła w roku w 1959. Ciężko powstrzymać się zatem od wyciągnięcia wniosku, że data otwarcia plasuje destylarnię Glenturret nie na pozycji najstarszej lub jednej z najstarszych, ale raczej w lidze destylarni dopiero rozpoczynających wiek średni.

W 1981 roku destylarnię Glenturret kupiła firma Remy Cointreau, która otworzyła ją dla turystów jako drugą destylarnię w Szkocji, a następnie odsprzedała ją firmie Highland Distillers w 1990 roku. 

Następnie firma United Distillers została przejęta przez dwie firmy Edrington Group i William Grant and Sons. Destylarnia Glenturret wkrótce stała się domem marki Famous Grouse co wymagało inwestycji opiewającej na 2,5 miliona funtów. Lokalizacja ta stała się bardzo popularna wśród turystów i oznaczona została nawet Państwowymi drogowskazami, które jednak stały się nieaktualne kiedy Edrington Group zdecydowało się sprzedać destylarnię i odciąć od niej markę Famous Grouse w intencji większego skupienia się na swoich markach premium jakimi są należące do tej samej firmy Macallan, Highland Park i Glenrothes. Nowym właścicielem destylarni został Silvio Denz. 

Glenturret whisky

Biorąc pod uwagę moce produkcyjne sięgające 300.000 litrów spirytusu rocznie. Glenturret to jedna z mniejszych szkockich destylarni. Szczyci się ona bardzo długim czasem fermentacji sięgającym aż 5 dni (100+ godzin). Warto dodać, że destylarnia ta, a dokładniej rzecz biorąc Towser, kot który niegdyś w niej mieszkał, jest także posiadaczem rekordu Guinnessa. Podobno w ciągu swojego żywota Towser zabił dokładnie 28899 myszy. Postawiono mu za to pomnik przed destylarnią.

Obecnie miejsce Towsera zajęły dwa nowe koty: Glen i Turret.

 

 

Kieliszki do degustacji whisky


W październiku ruszam w Polskę, aby podzielić się z Wami wiedzą o destylatach. Tym razem w różnych lokalizacjach poprowadzę dwie degustacje: "Techniki analizy sensorycznej" oraz "Produkcja Single Malt Whisky".
Kliknij poniższy baner, aby poznać więcej szczegółów! Degustacje Miler Tour

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top