Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Alkohol wieczoru #309: BenRiach 1999 15 yo beczka 8687

Destylarnia BenRiach, podobnie jak GlenDronach, słynie z olbrzymiej liczby wypustów. Niewiele destylarni ma ich aż tyle, przez co niewiele z nich można poznać aż tak dogłębnie. Tym raze sportkanie z piętnastoletnią BenRiach leżakowaną w beczce po Oloroso Sherry. BenRiach 1999

Ależ ten nasz język nie przystający do świata whisky… Najłatwiej byłoby powiedzieć, że to „wypust OB BenRiacha z dwunastego bacza kasków”… to jednak zrozumieją tylko miłośnicy whisky, tacy jak członkowie forum BestOfWhisky.pl więc lepiej napisać, że jest to jedna z edycji zaoferowanych miłośnikom whisky w ramach 12 serii whisky butelkowanych w mocy beczki z pojedynczych beczek 🙂 To z kolei brzmi jak język marketingu 😉

Nie wiadomo ile jeszcze takich edycji whisky BenRiach zobaczymy ponieważ, tak jak pisałem tutaj, destylarnie BenRiach, GlenDronach i Glenglassaugh w kwietniu tego roku zostały sprzedane koncernowi Brown Forman i nie wiadomo w jaki sposób koncern pokieruje ich przyszłością. Dzisiejsza edycja była leżakowana w beczkach po bourbonie, a następnie finiszowana w beczkach po Oloroso Sherry.

BenRiach

 

BenRiach 1999, 15yo

Oko – bursztynowa

Nos – 22 – średniolotna, słodka, bardzo owocowa, mirabelki, śliwki, kompot, wanilia i odrobina czekolady. Bardzo przyjemny aromat, który miałby szansę na jeszcze lepszą ocenę gdyby był bardziej intensywny.

Język – 22 – oleista i słodka

Finisz – 21 – słodki czekoladowy i bardzo przyjemny. Szybko narasta w silną pieprzność, która miesza się z nutami czekoladowymi i pozostawia po sobie wrażenie dużej mocy alkoholu. Na końcu pieprzność gaśnie i pozostaje przyjemny smak czekolady i uczucie rozgrzania.

Balans – 21

Total – 86/100

ABV – 56,1%

Beczka – 8687

 

Kieliszki do degustacji whisky


W październiku ruszam w Polskę, aby podzielić się z Wami wiedzą o destylatach. Tym razem w różnych lokalizacjach poprowadzę dwie degustacje: "Techniki analizy sensorycznej" oraz "Produkcja Single Malt Whisky".
Kliknij poniższy baner, aby poznać więcej szczegółów! Degustacje Miler Tour

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top