Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Dalwhinnie 15 yo Single Malt Scotch Whisky – jak smakuje?

Dalwhinnie to rzadka whisky. Butelkowana zaledwie w kilku wersjach i nieczęsto udostępniana przez niezależnych dystrybutorów. Bez wątpienia najpopularniejszą wersją tej whisky jest Dalwhinnie 15 yo, z którą dzisiaj się zmierzę. 

Wygląd butelki whisky Dalwhinnie 15yo

Dalwhinnie 15 yo przypada mi do gustu z uwagi na swoją tradycyjną butelkę. Jest niska, pękata i ma kremową etykietę, która przywodzi na myśl raczej stare czasy niż nowoczesne wzornictwo.

Dalwhinnie 15 yo single malt scotch whisky

Dalwhinnie 15yo

Historia destylarni Dalwhinnie

Destylarnia powstałą w 1897 roku i nazywała się wtedy Strathspey. Zakład zlokalizowany jest w „Western Highlands”. Pierwsi właściciele destylarni szybko popadli w kłopoty finansowe i sprzedali destylarnię. Kolejni właściciele zmienimi nazwę na Dalwhinnie co oznacza „punkt spotkań”. Właścicielom nie szło dużo lepiej i w 1905 Dalwhinnie została znowu sprzedana za sumę 1250 GBP. Kupcem była amerykańska firma Cook & Bernheimer stając się jednocześnie pierwszym zagranicznym właścicielami szkockiej destylarni whisky. Po 12 latach Dalwhinnie trafiła w ręce szkockich benderów – Macdonald Greenless, którzy w 1926 roku połączyli się z firmą DCL stanowiącą dzisiaj część DIAGEO.

Dalwhinnie pod rządami DIAGEO

Światową sławę Dawlhinnie zyskało dopiero w latach 80., kiedy to jego właściciel DIAGEO uwzględnił tę whisky w serii sześciu Classic Malts jako reprezentanta regionu Highlands. Obok Dalwhinnie w selekcji tej znalazły się także: Cragganmore, Glenkinchie, Oban, Lagavulin i Talisker. W tej chwili seria ta jest poszerzona i jest tam jeszcze Caol Ila, Cardhu, Clynelish, Glen Elgin, Glen Ord, Knockando i Royal Lochnagar.

Degustacja Dalwhinnie 15 yo

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych odcinków, koniecznie subskrybuj mój kanał na YouTube. Możesz to zrobić, klikając w poniższy przycisk:

 

Ciekawostki o destylarni Dawlhinnie

  1. Warto dodać, że mimo tego sławnego statusu, na rynek dostaje się tylko 10% produkcji Dalwhinnie podczas gdy cała reszta wykorzystywana jest w blendach produkowanych przez DIAGEO.
  2. Dalwhinnie uważana jest także za najchłodniejszą destylarnię w Szkocji ze średnią temperaturą sięgającą … 6 C 🙂 Przyznacie, że temperatura ta nie robi na Polakach zbyt dużego wrażenia prawda? 🙂
Kieliszki do degustacji whisky


W październiku ruszam w Polskę, aby podzielić się z Wami wiedzą o destylatach. Tym razem w różnych lokalizacjach poprowadzę dwie degustacje: "Techniki analizy sensorycznej" oraz "Produkcja Single Malt Whisky".
Kliknij poniższy baner, aby poznać więcej szczegółów! Degustacje Miler Tour

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top