Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Alkohol wieczoru #237: Glen Flagler 100% Pot Still Scotch Whisky, OB, NAS, 40% ABV

Degustacja nieprodukowanej whisky z Lowlands zabutelkowanej kilkadziesiąt lat temu.

Choć Lowlands to region produkcji whisky, który wymieniany jest w każdej książce o tym trunku, niewiele można o nim powiedzieć. Nie oznacza to jednak, że czytelnicy nie powinni zapoznać się z wpisem o podziale Szkocji na regiony produkcji whisky, który przeczytać można tutaj. W tej chwili w Lowlands działa zaledwie pięć destylarni. Są to ogólnodostępne Glenkinchie, Auchentoschan i Bladnoch oraz zdecydowanie mniej dostępne lub całkowicie niedostępne Alisa Bay, Annandale i Daftmill.


DSC_1210

Historia destylacji w Lowlands jest jednak bogatsza ponieważ istnieje szereg destylarni, które już dawno zamknięto, ale powstałą w nich whisky cały czas można zdobyć. Oczywiście, jak zwykle kiedy mowa o whisky z nieczynnej już destylarni, ich ceny nie są specjalnie przyjazne konsumentowi, który planuje je wypić, a nie spekulować na ich aukcyjnej wartości w przyszłości.

 

DSC_1206

Glen Flagler to marka whisky produkowana na zestawie alembików w obrębie destylarni whisky zbożowej w Moffat. Jej produkcja zakończyła się w 1985 roku. Whisky ta na rynku pojawiła się w tak niewielu wersjach, że do dziś pozostaje wielką niewiadomą.

DSC_1213

 

Oko – ­ słomkowa

Nos – ­ 20 ­ średnio lotna, delikatna, słodka, cytrusowa, trawiasta

Język – ­ 20 ­ oleista i słodka

Finisz – ­ 19 ­ łagodna, ładnie wyważona, dębowa, lekko pieprzna na końcu. Whisky nie ma deklaracji wieku (NAS – ­ ang. no age statement), ale pije się ją bardzo przyjemnie. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że jej smak w żaden sposób nie koreluje z wysoką ceną wynikającą wyłącznie z wieku butelki, która najparawdopodobniej pochodzi z lat sześćdziesiątych.

Balans – ­ 20

Total – ­ 79/100

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top