Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Alkohol wieczoru #231: Bowmore CS, 56% ABV

 Bowmore to legendarna torfowa whisky z Islay, którą zna chyba każdy miłośnik whisky słodowych. Dzisiaj pod lupę biorę Bowmora, który nie ma deklaracji wieku, ale nieznacznie nobilituje go fakt, że jest butelkowany w mocy beczki (ang. cask strength).

Chociaż na whisky bez deklaracji wieku miłośnicy tego trunku zwykle spoglądają z góry, wśród whisky z Islay sa one normą. Oprócz Bowmore wypuszcza je przecież także Kilchoman, Caol Ila, Bruichladdich, Laphroaig, a nawet Ardbeg. Prawdę mówiąc NAS w przypadku whisky torfowych jest nieco łatwiejszy do przełknięcia ponieważ torf jest tak potężną nutą aromatyczno-smakową, że potrafi pokryć wiele innych nut … a także ich brak wynikający z młodego wieku. To teoria, zobaczmy jak przełoży się na praktykę …

BowmoreCaskStrength

Oko – miedziana

Nos – 20 – lotna, średnio intensywna, łagodnie torfowa, lekko wędzona i kremowa. Rzekłbym – „PAP” – prosta, ale przyjemna 😉

Język – 20 – oleista i mocna w smaku szybko zdobywa język

Finisz – 19 – silnie dymny, ale niestety bardzo szybko zamienia się w niezbyt urokliwą pieprzność, która później znika i zostaje przyjemny, owiany dymem dębowy finisz.

Balans – 19

Total – 78/100

Kieliszki do degustacji whisky


W październiku ruszam w Polskę, aby podzielić się z Wami wiedzą o destylatach. Tym razem w różnych lokalizacjach poprowadzę dwie degustacje: "Techniki analizy sensorycznej" oraz "Produkcja Single Malt Whisky".
Kliknij poniższy baner, aby poznać więcej szczegółów! Degustacje Miler Tour

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top