Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Tullibardine Moscatel Wood Finish 1993-2008 – #230

 

Tullibardine

to stosunkowo młoda destylarnia (założono ją w 1949 roku), która nie zapisała się na kartach historii whisky szkockiej niczym wybitnym. Mimo to, ostatnimi czasy miałem okazję obcować z kilkoma wypustami bez deklaracji wieku, które nie wzbudziły we mnie większych emocji. Postanowiłem sprawdzić czy tak samo będzie jeśli pod lupę wezmę whisky nieco starszą.

Tullibardine_Moscatel_Finish_2008

 

Tullibardine

zamknięto w roku 1995, aby ponownie otworzyć ją w roku 2003 więc whisky, którą dzisiaj degustuje destylowano jeszcze przed zamknięciem destylarni. Niemniej whisky ta jest zupełnie spójna z obecnymi tendencjami destylarni Tullibardine do wypustów finiszowanych.

Tullibardine Moscatel

to portugalskie wino wzmacniane produkowane z winogron odmiany Muscat. To wino deserowe więc można by spodziewać się finiszu bardzo słodkiego, ale czy tak właśnie będzie zobaczymy ….
Oko – złota

Nos – 20 – niezbyt lotny, delikatny, roślinny, cytrusowy, później lekko imbirowy, słodki, waniliowy i karmelowy. Niestety mimo tak wielu przymiotników, niezbyt imponujący.

Język – 20 – oleista i delikatna

Finisz – 20 – słodka, delikatnie pieprzna, bardzo równy smak z przyjemnym czekoladowym finiszem. Z bardzo delikatnym gronowmy posmakiem, który zapewne pochodzi z beczki po winie moscatel, ale nie zapadnie mi w pamięć jako smak bardzo charakterystyczny.

Balans – 20

Total – 80/100

Kieliszki do degustacji whisky


W październiku ruszam w Polskę, aby podzielić się z Wami wiedzą o destylatach. Tym razem w różnych lokalizacjach poprowadzę dwie degustacje: "Techniki analizy sensorycznej" oraz "Produkcja Single Malt Whisky".
Kliknij poniższy baner, aby poznać więcej szczegółów! Degustacje Miler Tour

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top