Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

BIG PEAT #228

 

BIG PEAT

Każdy, nawet niezbyt wnikliwy, obserwator rynku whisky już kilka lat temu dostrzegł trend wypuszczania przez niemal wszystkie destylarnie whisky NAS (ang. no age statement). Producenci whisky doskonale wiedzą, że w przypadku wzrostu popytu (którego aktualnie można przecież oczekiwać) zdjecie deklaracji wieku z etykiety daje im dalece większą elastyczność w zakresie planowania produkcji i skalowania produktu. Oczywiście trend ten dotarł także do whisky torfowych. W teorii, można zakładać, że BIG PEAT whisky torfowe najmniej tracą na krótkim leżakowaniu ponieważ dla wielu miłośników tego typu whisky najbardziej liczy się silnie dymny charakter (który nie zależy od leżakowania) a złożoność smaku i aromatu wypracowywane w czasie lat spędzonych w beczce następują dopiero później.

Big Peat

Przykładem takiej whisky torfowej jest

Big Peat

, czyli whisky należąca do kategorii blended malt produkowana przez firmę Douglas Laing & Co. Ltd. Na etykiecie widnieje wizerunek modnego ostatnio mężczyzny „lumberseksualnego” ;), a oprócz tego dumnie widnieją tam nazwy destylarni produkujących whisky wchodzące w skład Big Peat, a są to: Ardbeg, Caol Ila, Bowmore i legendarna, ale niestety nieistniejąca już, PortEllen.

Notka smakowa

BIG PEAT

:

Oko: ­ słomkowa

Nos: ­ 20 ­ lotny, mocno dymny, lekko kremowy na końcu, płaski, ale przyjemny.

Język: ­ 20 ­ oleista i lekko pieprzna

Finisz: ­ 18 ­ dymny, szybko kryje język, aby dość szybko zamienić się
w silną pieprzność, która po chwili tonie w finiszu o smaku gorzkiej czekolady.

Balans: ­ 18

Total: ­ 78/100

krest-button

PS

A co do mężczyzn-drwali i ciężkiej pogody to gdyby kiedyś wyszło Big Peat Polish Edition, to proponuję gentlemanowi z etykiety taką uszankę 🙂

zdjęcie (3)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top