Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Alkohol wieczoru #129: Glenlivet 15 yo

Glenlivet 15 yo to whisky, której część, przez jakiś (bliżej nieokreślony) czas leżakowana była w beczkach z dębu szypułkowego (Quercus pedunculata) rosnącego w centralnej Francji w regionie Limousin. Należy dodać, że dąb szypułkowy jest tradycyjnie wykorzystywany do leżakowania koniaku, a nie whisky. Niemal wszystkie beczki wykorzystywane do leżakowania whisky szkockiej pochodzą z USA i wykonane są z dębu białego (Quercus pedunculata). Czyni to z Glenlivet 15 yo pewnego rodzaju osobliwość. Dąb szypułkowy nadaje trunkom pieprzność, która jest mi dobrze znana z młodszych koniaków, które piłem w przeglądzie koniaków.

Oko: złoty
Nos  – 22 – mniej lotna i bardziej kremowa deserowa wersja 12 yo i dużo budyniu.
Język – 20 – oleista i pieprzna
Finisz – 20 – oleisty, delikatny i czekoladowy. Na końcu  pieprzność, ale zgrabnie wpleciona w trwający drzewny finisz. Pieprzność ta pochodzi najprawdopodobniej od leżakowania w beczkach z dębu szypułkowego, ale trzeba powiedzieć jasno, że nikt nie wie jaka część Glenlivet 15 yo i przez jaki czas leży w tych beczkach więc do badania jego wpływu na whisky za pośrednictwem tego bottlingu należy podejść z dystansem. Właśnie przez ten dąb nie można też traktować Glenlivet jako bezpośredniej kontynuacji (starszej wersji) Glenlivet 12 yo, którą ostatnio opisywałem.
Balans  – 20
Total
82/100 = warta poznania
ABV
40%
Cena
PLN 190

 

 

krest button

Mój najnowszy projekt

Z wielką dumą informuję, że dzięki Miler Spirits, po 100 latach nieobecności do Polski powraca kultowa brandy marki Shustoff !!! Specjalnie dla czytelników MilerPije przygotowałem możliwość zamówienia butelki wersji 11yo w cenie 129zł zamiast 169.

Żeby odebrać voucher rabatowy podaj swój adres e-mail poniżej…

One Response to Alkohol wieczoru #129: Glenlivet 15 yo

  1. Testuję pisze:

    12yo – ok
    15yo – całkiem
    18yo – to jest to

    moja subiektywna ocena + ciekawostka – do 12stki dodają po 50ml 15yo i 18yo więc można testować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top